Dům č. o. 92 ve Zborovské ulici vznikl jako součást nové čtvrti rodinných domů, která v této části Doudlevec, roku 1924 vtělených do tzv. Velké Plzně, vznikla během první poloviny minulého století. Projekt budovy s dvougenerační dispozicí vypracoval pro Františka Hrbka a jeho ženu Annu v květnu 1928 Karel Brunát. Stavbu pak mezi červnem téhož roku a říjnem 1929 realizoval přeštický stavitel František Siegl.
Dům téměř čtvercového půdorysu s tříbokým nárožním arkýřem situoval autor projektu doprostřed svažité parcely a hlavní vstup do domu obrátil k severní, nejvýše položené časti pozemku. Fasáda, provedená ve dvou barevných tónech, postrádá výraznější zdobné prvky; jen arkýř v exponovaném nároží, obráceném do křížení ulic Zborovské a Chvojové, je akcentován pásovou rustikou a nenápadnou zvoncovitou stříškou. Větší část obvodového pláště je členěna pouze jednoduchými šambránami a průběžnou římsou v úrovni parapetu oken prvního patra. Fasáda suterénu, oddělená od terénu kamennou podezdívkou, je – s výjimkou šambrány jednoho z oken – již zcela nezdobná.
Do uličního traktu tohoto podlaží, jež je podobné vysokému soklu vyrovnávajícímu spád terénu, byl umístěn malý jednopokojový byt. V zadní části, zapuštěné do země, byly sklepy. Ve zvýšeném přízemí měli majitelé k dispozici dvoupokojový byt s kuchyní a sociálním zařízením, které sloužilo rovněž suterénnímu bytu. Do podkroví, v průvodní zprávě ke stavebnímu povolení označeném jako mansarda, byla situována jedna obytná místnost a půda.
S výjimkou garáže, kterou na konci sedmdesátých let nechali potomci původních majitelů k domu přistavět, si budova svůj původní vzhled (včetně střešní krytiny) zachovala až do dnešních dnů. Představuje tak dobrý příklad meziválečné stavební kultury v době, kdy mnohé domy přicházejí o plasticitu svých fasád pod vrstvami kontaktního zateplení a jemné probarvení hrubozrnných omítek je nahrazováno nepřirozeně sytými barvami bez respektu ke kvalitám domu i jeho okolí.
OM
František a Anna Hrbkovi
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.