Činžovní dvojdům Karla Hájka
1939

Politických vězňů 606, 103 / 41, 39 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Borský park (TRAM 4)
Borský park (BUS 23, 30, 32)
GPS: 49.7260517N, 13.3688978E
Architekt:
Stavitel:

Dvoupatrový řadový dvojdům v ulici Politických vězňů realizoval v roce 1939, krátce před vypuknutím druhé světové války, plzeňský stavitel Karel Hájek. Podobně jako mnozí další majitelé stavebních firem či obchodníci s realitami objekt vystavěl jako investici, aby jeho sekce následně rozprodal.

Strohé puristické průčelí s mělkým patrovým arkýřem a hladkou břízolitovou omítkou představuje charakteristický příklad plzeňské řadové zástavby druhé poloviny třicátých let. Obě sekce v každém nadzemním podlaží nabídly jeden dvoupokojový byt s obytnými místnostmi orientovanými do ulice; kuchyně, zázemí pro služebnou a spíž se naopak nacházely ve dvorním traktu. Dvojdům měl dva suterény; v prvním, vyvýšeném takřka do úrovně terénu, byl v obou případech umístěn jednopokojový byt, ve druhém sklepy. Do obytného podkroví byla situovaná garsoniéra.

Budova si i navzdory částečné rekonstrukci jedné poloviny zachovala původní architektonický výraz ze sklonku třicátých let, podpořený okny s původním trojdílným členěním a originálními vstupními dveřmi s oválnými „nautickými“ skly.


Stavebník

Karel Hájek

Památková ochrana

Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně