Rodinný dům Josefa a Boženy Karmazínových
1936–1937

Raisova 2158/41 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Dvořákova (TRAM 4)
Borský park (BUS 23, 30, 32)
GPS: 49.7258475N, 13.3708553E
Architekt:
nezjištěn

Řadový rodinný dům se zvýšeným suterénem a dvěma nadzemními podlažími si nechali mezi lety 1936 a 1937 vystavět manželé Josef a Božena Karmazínovi. Autorem projektu byl patrně Rudolf Pěchouček, vůdčí postava Stavebního podnikatelského družstva v Plzni, které stavbu provedlo.

Střídmé a nepříliš nápadité uliční fasádě, pravidelně členěné trojdílnými okny, dodává eleganci keramický obklad. Vyvýšený suterén kobercově pokrývá zeleně glazovaný kabřinec, skládaný střídavě do vertikálních a horizontálních pásků. Parapety, ostění i nadpraží oken v prvním a druhém patře pak lemují rovněž zeleně glazované tvarovky. Za zmínku stojí, že totéž řešení průčelí včetně keramických obkladů se uplatnilo o dva roky dříve na Pěchoučkově vlastním nájemním domě č. o. 119 na Klatovské třídě (C6–671).

V suterénu domu se kromě vstupní chodby a garáže nacházela také místnost pro domovníka, prádelna a sklep. V obou nadzemních podlažích patrech vzniklo po jednom bytě se třemi pokoji, kuchyní, sociálním zázemím a místností pro služebnou. Prostor pod sedlovou střechou zabírá pouze půda, menší byt s okny do dvora, tak obvyklý u domů z tehdejší doby, zde chybí.

Dům se zjevně nachází ve velmi dobrém stavu. Téměř pietně provedená rekonstrukce fasády respektovala původní materiály a zachovala i původní vchodové dveře, jakož i rolovací garážová vrata.


OM

Stavebník

Josef a Božena Karmazínovi

Památková ochrana

Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.