Rodinný dvojdům Boženy Rádlové a Josefa a Lenky Petříkových
1928

Politických vězňů 1807, 1849 / 37, 35 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Borský park (TRAM 4)
Borský park (BUS 23, 30, 32)
GPS: 49.7261692N, 13.3690358E
Architekt:
nezjištěn
Stavitel:

Patrový, zrcadlově obrácený dvojdům byl vystavěn firmou plzeňského stavitele Václava Rádla v letech 1928–1929 a patří mezi typické ukázky drobné řadové zástavby, která sice nepatřila do proudu soudobé avantgardy, dodnes však dokládá vyspělou stavební kulturu Plzně dvacátých let. Jako první byla dokončena pravá sekce patřící manželce stavitele Boženě Rádlové. Sousední objekt manželů Petříkových byl zkolaudován v dubnu následujícího roku.

Jednoduché uliční průčelí s hladkou břízolitovou omítkou oživuje sokl z haklíkového zdiva a nenápadné lizény. Fasádě dominuje mělký patrový arkýř s rozměrným tabulkovým oknem, díky němuž do interiéru proudil dostatek světla a čerstvého vzduchu. V každém podlaží obou sekcí se nacházel jeden dvoupokojový byt. Jeho provozní zázemí, kuchyně a místnost pro služebnou byly obráceny do vnitrobloku, stejně jako schodiště předstupující dvorní průčelí; obytné místnosti byly naopak situovány v uličním traktu. Podkroví s půdními prostory osvětloval nízký vikýř.

Na rozdíl od novodobě zrekonstruované pravé části dvojdomu je exteriér levé sekce zachován v takřka intaktním stavu včetně originálních oken a vstupních dveří.
 

AŠ – PK

Stavebník

Božena Rádlová; Josef a Lenka Petříkovi

Památková ochrana

Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně