Vila Vladislava a Lindy Šimáčkových
1933–1934

Mírová 2054/4 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Dobrovského (TRAM 4)
Dobrovského (BUS 22, TROL 16)
GPS: 49.7344733N, 13.3644544E

Plzeňský architekt a stavitel Vladislav Šimáček si na počátku třicátých let minulého století vystavěl v Mírové ulici rodinný dům, jehož moderní funkcionalistické pojetí a strohá puristická fasáda měly v zahradní čtvrti Bezovka tehdy již několik stavebních protějšků. Jen málo z nich se však dodnes může pyšnit tak zdařilou kombinací architektonických prvků, navržených pod vlivem tzv. emocionálního proudu v evropském funkcionalismu, jako vila manželů Šimáčkových.

Průkopníci toho stylu v čele s německým architektem Hansem Scharounem se vymezovali vůči přísně vědeckým a racionálním pravidlům funkcionalismu – nepopírali umělecký status architektury a u svých staveb uplatňovali křivky, segmentové tvary, kulatá okénka i další nautické motivy. Tyto prvky ovlivněné lodní architekturou i světem přírody jsou dobře patrné i na vile Šimáčkových. Asi nejvýraznější narážkou na symboliku zaoceánských parníků je zde půlválcová schodišťová „věž“ se žerďovou tyčí při západním zahradním průčelí, která připomíná lodní komín, a přiléhající terasa lemovaná charakteristickým trubkovým zábradlím.

Vytříbené hmotové řešení ploše zastřešené budovy svědčí o uměleckých ambicích jejího autora, který výškovým odstupňováním objemů a uplatněním vstupní verandy, balkonů či teras potlačil případnou pohledovou těžkopádnost domu. Věnoval také zvláštní pozornost rozměrům, členění i barevnosti oken (bílá křídla jsou vsazena do červených rámů; táž barevná kombinace se objevuje i na zábradlí). Okenní plochy svým tvarem a velikostí prozrazují funkci místností skrývajících se za nimi a jsou jediným „ornamentem“ fasády.

Pokud byl autorem stavby sám Vladislav Šimáček, šlo by o jeden z prvních architektonických návrhů ve stylu emocionálního funkcionalismu vzešlých z rýsovacích prken plzeňských architektů. O to radostnější je fakt, že se vila Šimáčkových dodnes zachovala i s řadou originálních architektonických detailů (původní červeno-bílá barevnost oken, dveří a zábradlí; světle šedý nátěr fasády aj.) a zůstává tak jednou z nejzachovalejších a nejkvalitnějších funkcionalistických staveb v Bezovce.

 

AŠ – LV

Stavebník

Vladislav a Linda Šimáčkovi

Památková ochrana

Dům je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Plzeň-Bezovka.