Vila Anny a Otta Guthových
1932–1933

U Svépomoci 2020/9 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Náměstí Míru (TRAM 4)
Náměstí Míru (BUS 29)
GPS: 49.7317814N, 13.3675319E
Architekt:
nezjištěn
Stavitel:

Rozměrná, avšak nepříliš nápadná funkcionalistická vila č. o. 9 v ulici U Svépomoci vděčí za svůj vznik lékaři Ottu Guthovi a jeho manželce Anně, která v dobové plánové dokumentaci figuruje jako objednatelka stavby. Autorem návrhu budovy je pravděpodobně stavitel Karel Hájek, jehož společnost stavbu v letech 1932–1933 realizovala. Karel Hájek je spjat i s poválečnými osudy vily – pro nového majitele domu, jímž byl od roku 1947 JUDr. Hugo Tetzeli, stavitel provedl opravu střechy a terasy.

Vila byla od počátku koncipována jako reprezentativní rodinné sídlo, odrážející vysoké společenské postavení stavebníka. V suterénu se proto kromě nezbytného zázemí (kotelny se sklepem na koks, prádelny se sušárnou, skladů potravin a uhlí) nacházel poměrně velkorysý byt domovníka, skládající se z pokoje, kuchyně se spíží, koupelny a WC. Do společenské části domu, nacházející se ve zvýšeném přízemí, se vstupovalo po venkovním schodišti krytým nad vstupem jednoduchou markýzou. Na vstup navazovala předsíň se šatnou a toaletou, na předsíň pak hala se schodištěm do patra. Ústředními místnostmi v přízemí byly jídelna, pánský pokoj a salon, oddělený od jídelny pouze dvěma sloupy. Salon byl spojen se zahradou dalším exteriérovým schodištěm. Součástí přízemí byly i provozní místnosti – přípravna, oddělená od jídelny výdejním okénkem, a kuchyně s komorou a spíží, jež byly přístupné samostatnou předsíní.

Do patra byly situovány privátní prostory – samostatné ložnice, společná koupelna spojená se saunou, pracovna doktora Gutha a pokojík služebné. Vilu ve dvoře doplňoval samostatný objekt garáže a betonová plocha s gulou, v plánové dokumentaci označená jako umývárna aut.

Velkorysé řešení budovy neuniklo po roce 1948 úřadům; patrně pro svoji rozlehlost byla vila v roce 1953 adaptována pro účely mateřské školy. Dnes dům patří potomkům Huga Tetzeliho a je využíván jako kancelářský objekt.

 

LR

Stavebník

Anna Guthová

Památková ochrana

Dům je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Plzeň-Bezovka.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně