Vila Augustina Čipery
1932–1933 / 1940

Čermákova 2014/21 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Čermákova (BUS 29)
Náměstí Míru (TRAM 4)
GPS: 49.7329431N, 13.3632044E
Stavitel:

Historie funkcionalistické vily Augustina Čipery, která dnes v prostředí noblesní zahradní čtvrti působí spíše jako novostavba, sahá do počátku třicátých let minulého století. Její realizace proběhla na základě projektu podepsaného stavitelem Karlem Mastným v obvyklé přibližně roční lhůtě od srpna 1932 do září 1933. Stavebníkem domu byl rada Městské vodárny v Plzni Augustin Čipera, který se do Čermákovy ulice přesunul z historizující dvojvily v ulici V Bezovce.

Vstup do domu je zdůrazněn půlkruhovou podestou, přístupnou po přímém schodišti a kryté jednoduchou, avšak elegantní železobetonovou deskou ploché markýzy nesené třemi subtilními sloupky. Markýza kopíruje tvar podesty a vytváří tak při vstupu iluzi ochranného deštníku. Přízemí domu sloužilo společenské funkci – ústředním prostorem byla schodišťová hala, na kterou navazoval obývací pokoj s jídelnou orientovanou do zaobleného jižního nároží směrem do zahrady. Jídelna byla propojena výdejním okénkem s vedlejší kuchyní. S obývacím pokojem sousedila menší terasa, přístupná po venkovním schodišti. Sklep s prádelnou, sušárnou, kotelnou a místností domovníka byl přístupný schodištěm z předsíně. Obdobné schodiště, osvětlené vysokým obdélným oken z ulice, vedlo z hlavní haly do soukromé části domu v patře. Přes rozměrnou šatnu se vstupovalo do ložnice a z ní do koupelny a na toaletu. Ze šatny i ložnice byl přístup na rozlehlou terasu, zaujímající přibližně třetinu plochy podlaží.

Terasa zanikla nástavbou patra se dvěma pokoji, provedené podle projektu Antonína Špalka ze září roku 1940. V další obytnou místnost se změnila i spodní terasa. Tyto úpravy inicioval nový vlastník vily Bohdan Pantoflíček, známý také jako stavebník funkcionalistického obchodního a činžovního domu č. o. 4 v sadech Pětatřicátníků (C1–324).

Ačkoliv zmíněné úpravy byly provedeny s jistým respektem k architektuře stavby, její původní hmotové řešení zaniklo. Další změny se v domě odehrály v roce 1965. Jejich součástí byla vestavba garáže do suterénu. Stavební vývoj domu prozatím skončil ustupující nástavbou druhého patra, provedenou na základě projektu Václava Mastného.

 

LR

Stavebník

Augustin Čipera

Památková ochrana

Dům je součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Plzeň-Bezovka.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně