Dvojice téměř totožných dvojdomů v Družstevní ulici č. o. 4–10 je součástí stylově příbuzné zástavby dvou trojúhelníkových bloků, která byla v Bezovce realizována Lidovým stavebním a bytovým družstvem v Plzni (LBD) v první polovině dvacátých let minulého století, v období prvorepublikového stavebního boomu. Jde o blok I mezi ulicemi Družstevní, Hruškovou a Schwarzovou a navazující blok II mezi Družstevní, Žižkovou a U Svépomoci. Poslední tři jmenované ulice ještě v době projektování neměly své názvy, dodnes připomínající družstevní minulost tohoto území.
Domy byly vystavěny v obvyklém tempu – projektová dokumentace, autorizovaná plzeňským stavitelem Karlem Bublou, byla dokončena v srpnu 1922 a domy byly kolaudovány již na podzim následujícího roku. V obou blocích převažují dvojdomy, doplněné jsou menšími izolovanými rodinnými domy a jedním domem bytovým. Celý administrativní proces spojený s výstavbou (a související mj. se zákonem o stavebním ruchu, jímž stát ve snaze potlačit tehdejší bytovou krizi podporoval stavební aktivity) zajišťovalo Lidové a stavební družstvo, jehož členy už v té době byli budoucí majitelé domů.
Plánová dokumentace je u obou dvojdomů v Družstevní ulici v podstatě totožná; v projektech jednotlivých sekcí však bylo vždy zohledněno konkrétní umístění novostavby do terénu a její návaznost na okolní pozemky i na ulici, která je oproti samotnému pozemku vyvýšena. Součástí projektu pro stavební povolení byl také návrh jednotného oplocení, v němž byly režné cihelné sloupky s profilovanou hlavicí doplněny dřevěnými plaňkovými výplněmi nad zděnou podezdívkou.
Oba dvojdomy mají nepravidelný půdorys tvaru písmene T a skládají se ze dvou osově symetrických polovin. Vstup do každé z nich byl navržen přes malé kamenné venkovní schodiště před uličním průčelím. Ze zádveří se vstupovalo na schodiště do sklepa a zároveň do hlavní schodišťové haly. V přízemí se v době výstavby nacházely dva pokoje, kuchyň se spíží a pokoj služebné. V patře nad půlkruhovým dřevěným schodištěm byly rovněž dva obytné pokoje a koupelna. V suterénu byly navrženy skladovací prostory a také prádelna s žehlírnou.
Ve tvarosloví domů, využívajícím starší výrazové prostředky, je dobře patrná inspirace klasicistní architekturou. Oběma stavbám je společná členitá valbová střecha (valbou jsou zastřešena i dvě boční přízemní křídla) s výraznými trojúhelnými štíty, doplněnými po obvodu charakteristickým masivním zubořezem. Zubořez slouží také jako dekorativní zvýraznění korunní římsy. Obě uliční nároží jsou zkosena a pod římsou zakončena segmentovým náběhem – detailem v celé vilové čtvrti ojedinělým. Fasády, opatřeny strukturálními cementovými omítkami, jsou rámovány lizénovými pásy členěnými bosáží a doplněnými pilastry vysokého řádu s korintskými hlavicemi.
Hodnota celého souboru spočívá mj. v jeho urbanistickém řešení, které stejně jako podobu samotných domů negativně ovlivnily především novodobé přístavby a nástavby, jež nerespektují původní architekturu ani hmotově, ani výtvarně.
Podobně jako dvojice téměř totožných dvojdomů č. o. 4–10 v Družstevní ulici je i dvojdům v ulici U Svépomoci součástí dvou bloků vystavěných ve vilové kolonii Bezovka v letech 1922–1923 Lidovým stavebním a bytovým družstvem v Plzni (LBD). Tak jako v předcházejícím případě je i projekt této stavby podepsán plzeňským stavitelem Karlem Bublou, který budovu rovněž realizoval.
Dvojdům svým prostorovým rozvrhem, dispozičním řešením i vnějšími formami odpovídá zmíněným dvojdomům v Družstevní ulici. Liší se pouze střídmějším provedením hlavic pilastrů v hlavním průčelí a absencí zubořezu ve štítu a pod korunní římsou.
Za zmínku stojí, že v prostoru schodiště jižní poloviny dvojdomu (č. o. 8) se na nachází malba Mařenky ze Smetanovy Prodané nevěsty – dílo plzeňského malíře Františka Václava Eisenreicha věnované majiteli domu Václavu Koppovi a jeho manželce, významné plzeňské operní pěvkyni Elle Noëmi Koppové.
LR
Lidové stavební a bytové družstvo v Plzni
Domy jsou součástí plošně památkově chráněného území Městské památkové zóny Plzeň-Bezovka.