Činžovní dům Stavebního podnikatelského družstva v Plzni
1936–1937

Na Belánce 2172/15 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Belánka (TROL 10)
Chodské náměstí (TRAM 4)
GPS: 49.7396386N, 13.3722239E
Architekt:
Stavitel:

Jednou z prvních staveb, budovaných Na Belánce v průběhu druhé poloviny třicátých let, byl řadový třípatrový dům č. o. 15, realizovaný v letech 1936–1937 Stavebním podnikatelským družstvem v Plzni a nabízející prostory nejen pro bydlení, ale také pro kancelářský provoz.

Podobně jako u dalších činžovních domů v této lokalitě nesla fasáda charakteristické znaky plzeňské funkcionalistické architektury, která se vyznačuje uplatňováním hladké břízolitové omítky, mělkých arkýřů, rozměrných dělených oken a zejména obkladu z kabřincových pásků, který v tomto případě původně sahal až k průběžné parapetové římse oken druhého podlaží a zároveň decentně vyplňoval špalety oken vyšších pater. Původní působivou kombinaci béžovo-červené barevnosti pásků a jejich střídavé svislé či vodorovné skladby bohužel nerespektovala nedávná revitalizace, během níž fasáda získala červeno-šedý barevný nátěr a původní kameninovou plochu nahradil nevhodný snížený pás tmavého keramického obkladu. Původní ráz domu, jenž si zakládal zejména na haptických kvalitách použitých materiálů a vyváženosti proporcí omítkových a obkladových ploch, tak byl nenávratně ztracen.

Dům soustředil celkem šest standardních třípokojových bytů se sociálním zařízením a zázemím pro hospodyni a jednu podkrovní garsoniéru; ve sklepení se nacházela také prádelna a garáž. Pro zmíněný kancelářský provoz bylo vyhrazeno pět místností v prvním patře, které pro své účely patrně využívalo samotné podnikatelské družstvo.

 

Stavebník

Stavební podnikatelské družstvo v Plzni

Památková ochrana

Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně