Plzeňský podnikatel ve stavebnictví Jan Matoušek se svou ženou Annou vlastnili v nově budovaném městském bloku na území někdejší továrny bratří Belaniů několik objektů, mimo jiné i funkcionalistický činžovní dvojdům č. o. 55–57 vystavěný v letech 1936–1937 v dnešní ulici U Trati podle projektu plzeňského architekta Františka Němce mladšího.
Na základě požadavku majitelů i stavebního úřadu se výtvarné ztvárnění fasády třípatrové budovy mělo držet celkového rázu domovního bloku, jenž byl vnímán (a v protokolu stavebního povolení také označen) jako „jednotný architektonický celek“. Požadavek se týkal i zdánlivých detailů – například barevnosti okenních rámů. Architekt František Němec proto i v tomto případě volil pro plzeňský funkcionalismus typické prvky: mělký vycentrovaný arkýř probíhající přes výšku všech nadzemních pater, hladkou břízolitovou fasádu doplněnou kachlovým obkladem a rozměrná dělená okna se světlíky.
Svou dispozicí jsou obě poloviny dvojdomu v podstatě totožné; liší se pouze zrcadlovým obrácením, které se projevilo i ve středovém umístění „sdružených“ dveří. Obě části soustředily vždy jednu garsoniéru v suterénu a čtyři standardní třípokojové byty se sociálním zařízením a místností pro služebnou.
Při údržbě a menších opravách delší dobu odděleně spravovaných domů, které původně tvořily celek, se bohužel nepostupuje koncepčně, o čemž svědčí rozdílné členění oken, odlišné barvy fasád či laciné reklamní poutače na jednom z průčelí. Jednotný architektonický výraz dvojdomu, na nějž byl při projektování novostavby kladen důraz i ve zdánlivých maličkostech, se tím tak značně narušuje.
AŠ
Jan a Anna Matouškovi
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.