Podobně jako jiná města v Československu čelila také Plzeň v meziválečné době přílivu venkovského obyvatelstva a s ním související sílící potřebě nové bytové výstavby. Problém zajištění moderního a zdravého bydlení v Plzni řešilo kromě dalších dělnických, lidových či živnostensko-občanských stavebních a bytových družstev také Obecně prospěšné stavební a bytové družstvo Zádruha pro stavbu rodinných a družstevních domů.
Mezi jeho velkorysé stavební podniky se řadí i družstevní domy ve Vrchlického ulici z let 1922–1923. Ústí do Alešovy ulice lemuje dvojice čtyřpatrových nárožních domů č. o. 15 a č. o. 22, které postavily firmy plzeňských stavitelů Tomáše Dobrého a Antonína Kurela podle projektu Václava Teřla. Přestože svým ornamentálním pojetím domy nepřesahují regionální význam, prokazují vysoké ambice družstva i snahu stavitele o navázání na proud architektonické moderny, což se odráží v racionálním a účelném půdorysu stavby. Zrcadlově obrácené domy soustřeďují celkem čtyřicet bytů a liší se pouze v uplatnění rozličného geometrizujícího plastického dekoru na fasádě. Jednotlivá průčelí člení mělké rizality s pravoúhle prokrajovanou omítkou. Stejný motiv „odlehčení“ stavitelé použili i pro zaoblená nároží.
Domy jsou typickou ukázkou nenápadné moderní, ale nikoliv radikální architektury počátku dvacátých let, která navazovala na starší architektonickou tradici, srozumitelnou a snadno uchopitelnou pro širokou veřejnost. Nedávné rekonstrukce bohužel nerespektují tradiční trojkřídlé členění oken se světlíky, které původně navazovaly nebo doplňovaly ornament na fasádě a podporovaly vizuální kompaktnost stavby.
AŠ
Obecně prospěšné stavební a bytové družstvo Zádruha pro stavbu rodinných a družstevních domů v Plzni
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.