Nájemní dům Živnostensko-občanského stavebního a bytového družstva pro Plzeň a okolí
1923

Nerudova 1696/28 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Jižní Předměstí (TROL 10, 15, 16, 17, 18)
Tylova (TROL 15, 16, 17, 18)
GPS: 49.7423794N, 13.3677525E

Monumentální čtyřpatrový nájemní dům Živnostensko-občanského stavebního a bytového družstva pro Plzeň a okolí v Nerudově ulici je typickou ukázkou stavební produkce tohoto družstva, které v první polovině dvacátých let své činžovní domy realizovalo často podle typizovaných projektů s variacemi bohatého plastického dekoru na hlavním průčelí. Jednou z prvních realizací tohoto druhu je nájemní a obchodní dům na Klatovské třídě č. o. 76 (C3–1667), vystavěný v letech 1922–1923 stavební firmou Josefa a Václava Paškových, kteří stáli ve vedení družstva a prováděli i jeho další stavební záměry. Vzorový projekt, uplatněný pro stavbu domu v Nerudově ulici, byl použit například i u družstevního dvojdomu na Anglickém nábřeží (C1–944) či u nájemního domu na Doudlevecké třídě (C5–1704).

U všech staveb dominuje klasicizující fasádě vysoký trojúhelný štít ve střední ose průčelí. Tato osa je u domu v Nerudově ulici ještě zvýrazněna umístěním hlavního domovního vstupu a dvoupatrového polygonálního arkýře v úrovni druhého a třetího patra. Autoři projektu i zde uplatnili oblíbený motiv abstrahovaných kanelovaných pilastrů a dalšího reliéfního dekoru s florálními i figurálními náměty, mezi nimiž vyniká maskaron v podobě ženské tváře nad hlavním vstupem. Schematické uplatnění plastických ornamentů oblých a lomených tvarů v úrovni přízemí a prvního patra jakoby prozrazovalo inspiraci tehdy diskutovaným a rozvíjeným národním stylem, který vycházel z ryze české (resp. československé) architektury a jejích folklorních motivů.

V každém nadzemním poschodí budovy se nacházel jeden třípokojový a jeden čtyřpokojový byt s obvyklou dispozicí – zatímco průchozí pokoje byly otočeny do ulice, kuchyně a další obslužné místnosti byly situovány ve dvorním traktu. Do podkroví byla kromě prádelny umístěna také skromná garsoniéra.

V nedávné době dům podstoupil citlivou generální rekonstrukci. Přestože původní dřevěná okna byla nahrazena plastovými, oprava nijak zásadně nenarušila původní architektonické řešení budovy.
 

Stavebník

Živnostensko-občanské stavební a bytové družstvo v Plzni

Památková ochrana

Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně