Rodinný dům Josefa a Terezie Šmolíkových a Jana Sýkory
1938

Jasanová 1681/3 (Plzeň) Plzeň Východní Předměstí
MHD: Vřesová (TRAM 1)
GPS: 49.7264811N, 13.3971761E
Stavitel:

Zástavbu mezi jižní částí Slovanské třídy a meandrující Radbuzou utváří především volně stojící rodinné domy či dvojdomy zakomponované do sítě ulic upomínající na koncept tzv. zahradních měst. Křivku Jasanové ulice olemoval v roce 1938 také tradicionalistický patrový dům Josefa a Terezie Šmolíkových a Jana Sýkory.

Projekt domu vypracoval činorodý plzeňský stavitel František Měsíček. Ačkoliv v dané době tvořil zpravidla pod vlivem funkcionalismu a purismu, v případě Jasanové ulice příliš neexperimentoval a navrhl umírněný modernistický objekt na přibližně čtvercovém půdorysu s valbovou střechou, výrazně přesahující vlastní korpus stavby. Charakteristickým prvkem fasády se stala hrubá „pórovitá“ omítka v kombinaci s partiemi cihelných pásků v okolí oken, které v některých případech mohou evokovat okenice. Ojedinělý modernistický vstup pak představuje mírně vysazené rozměrné okno v přízemí uličního průčelí, které prozrazuje umístění hlavní společenské místnosti v domě – obývacího pokoje. Vstup do domu Měsíček situoval do postranní fasády, aby v uličním průčelí zůstal dostatečný prostor pro vjezd do suterénní garáže. 

Dům – překvapivě – nebyl koncipován jen pro jednu rodinu. Nacházely se v něm hned tři byty. Největší z nich, dvoupokojový s prostornou „reprezentační“ předsíní, byl umístěn do přízemí. Jeho jádrem se stal již zmíněný, rozsáhlý obývací pokoj s proskleným výklenkem do zahrady. První patro soustředilo dva malé jednopokojové byty. Obytnou místnost s příslušenstvím skýtalo také podkroví s mansardou směrem do zahrady.

Do dnešní doby stavba nepodstoupila žádné výrazné stavební změny, které by narušily její původní architektonický výraz.


AW

Stavebník

Josef a Terezie Šmolíkovi, Jan Sýkora

Památková ochrana

Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně