Plzeňský stavitel František Měsíček sice postrádal „vyšší“ architektonické vzdělání, jeho projekční tvorba z třicátých let, ve které převažovaly projekty řadových obytných domů, nicméně patří mezi tu nejzdařilejší na regionální úrovni a prozrazuje autorovu snahu navázat na aktuální stylové proudy v architektuře. Drobný a nenápadný, avšak důvtipně řešený obytný dům Miloslava a Boženy Maškových v řadové zástavbě Hradišťské ulice je toho ukázkovým příkladem.
Stísněná parcela o půdorysu zhruba 4,5 × 11,5 metru (šířka × hloubka) se pro autora stala skutečnou výzvou a vyústila v až skulpturální řešení tohoto dvoupatrového domu s obytným podkrovím. Nejvýraznějším prvkem hladce omítnutého průčelí, který mu dodal zmíněný „skulpturální“ ráz, se stal oválný schodišťový tubus v jeho levé polovině, rytmizovaný nízkými obdélnými okénky a převýšený nad korunní římsu. Jeho oblý tvar se propsal do půdorysu drobných lodžií, které fasádu rozčlenily uprostřed. Zaoblený tvar získaly také otvory pro bohatě členěná, červeno-bílá okna v pravé části průčelí.
Dům soustředil čtyři malé byty s kuchyní orientovanou do ulice a s obytnými místnostmi směrem do dvora. Ve zvýšeném suterénu, který je na fasádě zvýrazněn „pláštěm“ z umělého kamene, se vedle sklepů a prádelny nacházela i malá garáž.
S potěšením můžeme konstatovat, že nejhodnotnější část objektu – uliční průčelí – se dodnes zachovala v téměř původní podobě. Dům tak představuje jednu z nejautentičtějších památek architektonické tvorby místních stavitelů ze sklonku éry první republiky.
AW
Miloslav a Božena Maškovi
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.