Nájemní dům Stavebního podnikatelského družstva v Plzni
1934–1935

Resslova 230/3 (Plzeň) Plzeň Jižní Předměstí
MHD: Mrakodrap (BUS 34, 35, 57, TROL 10, 11, 12, 15, 16, 17, 19)
GPS: 49.7429222N, 13.3777956E
Architekt:
Stavitel:

Plzeňské Stavební podnikatelské družstvo realizovalo v polovině třicátých let několik moderních novostaveb na lukrativních pozemcích při Americké třídě – rušném bulváru spojujícím hlavní nádraží, předpolí historického centra města a Jižní Předměstí. Patrně nejmonumentálnější budovou iniciovanou družstvem byl čtyřpatrový obchodní a nájemní dům na nároží Americké třídy a Resslovy ulice (1934–1935), vystavěný a patrně také navržený plzeňským stavitelem Rudolfem Pěchoučkem, jenž byl vůdčí postavou družstva (C1–229J).

Téhož roku na sousední parcele v Resslově ulici družstvo nechalo vystavět rovněž Pěchoučkovou firmou nižší dvoupatrový nájemní dům s obytným podkrovím, který krátce před kolaudací prodalo dlouholetému starostovi města Luďku Pikovi. Autor projektu, architekt a profesor České státní průmyslové školy v Plzni Bohumil Chvojka, oživil jeho symetricky rozvržené hladké průčelí dvěma měkce modelovanými postranními arkýři se zaoblenými hranami a velkorysými, bohatě členěnými okny s půvabnou barevnou kombinací červených rámů a bílých křídel. Podkrovní podlaží architekt oddělil od nižších pater profilovanou římsou, nad ni pak do sedlové střechy vsadil tři vikýřky půlválcového tvaru.

Půdorysné uspořádání bytů v prvním a druhém patře prozrazuje, že byly určeny výše situované klientele. V každém z poschodí se rozprostíral jeden byt se čtyřmi pokoji a kuchyní, vybavený rovněž zázemím pro služebnou a při dvorním traktu navíc prosklenou verandou – zimní zahradou. Větší komfort měla nájemníkům zajistit také garáž pro automobil projektovaná v pravé části parteru. Vedle ní se nacházel skromnější byt o třech místnostech, dnes adaptovaný pro komerční provoz. 

Modernistická fasáda se domu zachovala do dnešní doby takřka neporušená, a to včetně barevných okenních rámů a originálních dvoukřídlých vstupních dveří s oválnými okny. Původní kvality průčelí byly nicméně narušeny instalací plastových předokenních rolet a jejich vodicích drážek.

 

Stavebník

Luděk Pik

Památková ochrana

Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.

Prameny

  • Archiv Odboru stavebně správního, Technický úřad Magistrátu města Plzně