Řadu obytných budov na Americké třídě uzavírá nájemní čtyřpatrový dům stavební firmy Mandaus, Doubek, Pechman a spol. Funkcionalistický objekt s jednoduchým podélným půdorysem a plochou střechou se podle dohody s městem přizpůsobil vzhledově i výškově ostatním stavbám v západní části ulice. Architekti proto také nerealizovali původně navržený štít nad středem průčelí. Stavbu domu dokončil stavitel František Doubek, jeden z trojice investorů, v roce 1931.
V suterénu si společnost stavitelů zařídila vlastní architektonickou kancelář s kreslírnou, archivem, pracovnami, účtárnou a přijímací místností. Ve druhém podzemním podlaží, vyhrazeném převážně sklepům a skladům, vznikly dva menší jednopokojové byty. Parter byl směrem do Americké třídy otevřen prosklenými výkladci. Kromě čtyř obchodů s přilehlými skladišti se zde nacházel i hlavní vstup s vestibulem a dvouramenným schodištěm, jež vedlo do obytné části domu. V jednotlivých patrech architekti navrhli vždy po jednom dvoupokojovém a třípokojovém bytě s kuchyní, místností pro služebnou, verandou a hygienickým zázemím. Také v podkroví byl kromě obvyklé sušárny a prádelny situován malý jednopokojový byt.
Puristicky strohou hladkou fasádu členili autoři projektu pravidelným rastrem rozměrných pravoúhlých oken. Střed průčelí oživili pouze trojosým třípodlažním mělkým arkýřem, nad prvním patrem. Podobně jako u řady městských domů realizovaných od konce 19. století vznikla i na volné štítové zdi budovy stavitelů Mandause, Doubka a Pechmana velkoplošná reklama. V roce 1931, krátce po kolaudaci, ji pro firmu Schiller, prodávající sukno a hedvábí, navrhl talentovaný plzeňský architekt Leo Meisl. Sofistikovaná malba zahrnující logo a nabízený sortiment firmy Schiller se však bohužel nedochovala.
AK
Mandaus, Doubek, Pechman a spol.
Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany.