František Holcbecher

Datum narození: 1. 8. 1887 Velký Dřevíč (okres Broumov)

Datum úmrtí: 9. 5. 1975 Plzeň

Životopis architekta

Plzeňský stavitel František Holcbecher (též Holcbechr či Holzbecher), původem z východních Čech, byl jedním z nejaktivnějších stavitelů v Plzni a na Plzeňsku v období mezi dvěma válkami.

Z rodného Velkého Dřevíče na Broumovsku se v dětství přestěhoval s rodiči do Kladna, kde vychodil měšťanskou školu a kde se mezi léty 1901–1904 vyučil u zednického mistra Václava Čtrnáctýho. Následně absolvoval praxi u řady stavebních firem, například v Berouně u Václava Zlatníka, v Praze na Vinohradech u Quidona Bělského či Jana Majera a Josefa Veselého. Velmi podnětným se pro jeho příští činnost stal také dvouletý pobyt v americkém Chicagu, kam odcestoval se svou budoucí chotí Růženou roku 1910. Po návratu byl zaměstnán ve firmě architekta Antona Möllera z Varnsdorfu a působil jako administrátor stavby dominikánského kláštera s kostelem Panny Marie Růžencové v Plzni, stavěné podle Möllerova návrhu v letech 1912–1913.

V roce dokončení stavby kostela Holcbecher složil zkoušku na stavitele a založil vlastní firmu Architekt a stavitel František Holcbecher, podnikatelství staveb, zal. 1913, která následně prováděla jak veškeré pozemní a vysoké stavby, tak rozpočty, posudky a odhady. Holcbecher působil rovněž jako stálý přísežný soudní znalec a řádný člen ústředního svazu soudních znalců v Praze. Do roku 1948 jeho firma postavila na 180 nájemních domů v Plzni a okolí, osm státních škol, dvě velké palácové stavby, ale i stavby průmyslové, silniční a kanalizační. Patrně nejprestižnějším stavebním počinem byla pro Holcbechra realizace tzv. domu U Dvou klíčů na exponované parcele č. o. 28 na náměstí Republiky v Plzni pro manželku Růženu Holcbecherovou (C1–202).

Jeho vlastní projekty rodinných domů sice formálně nijak nevynikaly, byly však stavěny podle amerického systému a díky tomu vycházely technicky i cenově velmi příznivě – Holcbecher vytvořil prototyp volně stojícího přízemního rodinného domu s prostornou jídelnou sdruženou s obytným prostorem a kuchyní v přízemí; místo méně využívaného půdního prostoru situoval do podkroví soukromé pokoje, šatny a hygienické zázemí.

Po Únoru 1948 proti němu bylo vedeno vykonstruované trestní řízení pro provinění proti národní cti, které bylo následujícího roku zastaveno. Nicméně stát přesto Holcbechera až do konce života různě perzekvoval a jeho firmu roku 1949 začlenil do komunálních podniků města Plzně.

František Holcbecher zemřel ve vysokém věku téměř 88 let dne 9. května 1975 v Plzni.


Výběr z dalšího díla

1912–1913
Dominikánský klášter s kostelem Panny Marie Růžencové, Jiráskovo náměstí 30, Plzeň (administrátorem stavby; autorem plánů Anton Möller z Varnsdorfu)

1915
Činžovní dům Františka Pechmana, starosty obce Doubravka, Plzeň

1925
Hornická kolonie, Horní Litvínov

1926
Obecná a občanská škola, Ervěnice

1928
Rodinné řadové domy, U Světovaru, Plzeň

1955
Koupaliště, Nová Huť – Dýšina

1959
Rekonstrukce Sadových lázní, Rooseveltova 5, Teplice